The St. Lawerence Junior Golf Tour will be hosting The Humber Cup in 2016, which is the provincial championship for all the Regional Junior Golf Tours in Ontario. We are pleased to announce Black Bear Ridge will be the host Club on August 29th & 30th.   

Since its opening in 2005, Black Bear Ridge Golf Course has continued to grow and improve. Along with BBR’s reputation of providing golfers with turf conditions of the highest possible standard, new additions this year solidify BBR’s position as one the finest Public golf facilities in Canada. 

BBR offers banquet facilities for tournaments large & small,  a full service proshop, CPGA professionals, bent grass tees (greens and fairways), on course washrooms,  a lightning detection & warning system, new fleet of electric golf carts, paved cart paths and the best practice facilities in eastern Ontario.

Most Succesful Humber Cup Tournament

If you listened to the players and parents comments, there was no other way to descibe the 2016 Humber Cup. There were raves from everyone about the condition of the course, the facilities and the meals provided by the host club Black Bear Ridge. The St. Lawrence Junior Golf Tour were proud to host the 2016 event, and we want to thank Bill Kerr and his entire staff for all the work and preparation they put in to making this a great 2 day experience for all the competitors.    

Congratulations to St. Lawrence Junior Golf Tour members Ashton McCulloch Bantam (U15) for winning the Gold Medal for the lowest individual score, and Kendrick Webster and Caden Holmes Peewees (U13) for winning the Silver Medal in Team Play. Congratulations to the other members of the team, who played some exceptional golf over the 2 days. 

A very special thank you to Vivian and Mike Meehan for providing the pictures for the 2016 Humber Cup

  • Team 2016

  • Bantam (U15) Gold medal winner, lowest individual score Bantam (U15)

    Ashton McCulloch (Cataraqui G. & C. C.)

  • Peewee Team (U13) Silver medal winners

    l to r Kendrick Webster, ( Bay of Quinte G. & C.C.) Caden Holmes (Napanee Golf Cl,ub)

  • Girls Team

    l to r Natalie Hubbs (Dalewood Golf Club), Madison Barber (The Landings G.C.), Annie Anghelscu (Public Player), Emily Calder (The Landings G.C.)

  • Peewee Boys (U13) Team

    l to r. Cal Uens (Napanee G.C.), Hunter Grissom (Dalewood G.C.), Kendrick Webster (Bay of Quinte G. & C.C.), Caden Holmes (Napanee G.C.)

  • Bantam Boys (U15) Team

    l to r. Conor Gaudet (Cataraqui G.&C.C,), Cameron Finn (Cataraqui G.&C.C.), Ashton McCulloch (Cataraqui G.&C.C.), Hayden Underhill (Amherstview G.C.), Ethan Phillips (Oshawa G.&C.C.), Curtis Meehan (Trillium Woods G.C.)

  • Juvenile Boys (17) and Junior Boys (U19) Team

    l to r Sam Roy (Trillium Woods G.C.), Will Kerr (Black Bear Ridge G.C.), Shayne Simpson (Trillium Woods G.C.), Andrew Beneteau (Camden Braes G.C.) Michael Beneteau (Camden Braes G.C.), Lance Birney (Dalewood G.C.) Matt Kerr (Black Bear Ridge G.C.) Kohle McCulloch (Evergreen G.C>0

  • Banquet

  • Banquet